Gozdne kopeli – gre za prevod japonskega izraza “shinrin yoku”
Leta 1982 je japonsko ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo skovalo izraz “shinrin yoku” in ga opredelilo kot navezovanje stika z gozdom in izpostavljanje telesa atmosferi gozda kot obliko preprečevanja in zdravljenja bolezni. Japonsko ime "shinrin-yoku" dobesedno pomeni "vsrkati gozdno vzdušje«.
V japonskem tradicionalnem zdravilstvu pa so sprehodi in bivanje v gozdu opisani kot najmočnejše zdravilo oz. panacea zoper vse bolezni telesa in duše.
O tem, da imamo ljudje v sebi vrojeno biološko potrebo po povezovanju z naravo, pa niso prepričani zgolj Japonci.
Ta potreba je bila z besedo grškega izvora poimenovana biofilija, kar pomeni »ljubezen do življenja in živega sveta«. Pojem se je razširil po zaslugi ameriškega biologa E.O.Wilsona.
Kako se izvaja gozdno kopanje
Vstopite v gozd in se počasi sprehodite. Zavedajte se vsakega vašega koraka. Osredotočite se na to kar vidite, slišite, čutite/občutite, vohate, okusite, torej uporabite vse svoje čute. Dihajte počasi in globoko.
Gotovo ste opazili, da je zrak v gozdu drugačen od mestnega. Poleg tega, da je bogat s kisikom, vsebuje tudi snovi, ki močno okrepijo naš imunski sistem. Številna drevesa namreč sproščajo organske snovi, - rastlinska eterična olja, t.i. fitoncidi , ki jih drevesa in rastline izločajo v zrak kot lastno zaščito pred škodljivimi insekti in mikroorganizmi.
Koristi gozdnega kopanja:
krepi imunski sistem
in aktivira celice »ubijalke«, - NK celice, ki so naravne celice našega imunskega sistema in zagotavljajo hiter odziv na virusne okužbe in tvorbo tumorskih celic
znižuje raven kortizola, hormona stresa,
izboljša zdravje srca, ožilja in presnove,
znižuje raven sladkorja v krvi,
izboljša razpoloženje,
zmanjšuje tesnobo in zaskrbljenost,
lajša depresijo,
znižuje krvni tlak in upočasni pulz,
izboljša koncentracijo in osredotočenost pri otrocih z ADHD,
izboljšuje koncentracijo in spomin,
pomaga pri hujšanju,
izboljša kakovost spanja,
poveča raven energije,
poglablja intuicijo,
krepi povezanost z naravo in drugimi živimi bitji
Comments